Włókna naturalne – co warto o nich wiedzieć?
Włókna naturalne – co to?
Najbardziej podstawowym podziałem włókien tekstylnych jest ich podział ze względu na ich pochodzenie czy też sposób pozyskiwania. Stąd też, obok włókien chemicznych i syntetycznych, wyróżniamy włókna naturalne. Włókna naturalne to zgodnie z nazwą włókna występujące naturalnie w przyrodzie, pozyskiwane z organicznych surowców w sposób bezpośredni, a więc bez dodatkowych obróbek chemicznych. Jaki jest podział włókien naturalnych?
Spis treści:
1. Włókna naturalne - co to?
2. Jakie właściwości mają włókna naturalne?
3. Jakie są włókna naturalne zwierzęce?
4. Jakie są włókna naturalne roślinne?
5. Jak odróżnić włókna naturalne od sztucznych?
6. Jakie są naturalne materiały?
7. Gdzie można kupić tkaniny z włókien naturalnych?
Włókna naturalne podzielić możemy na:
● włókna naturalne roślinne
Włókna pochodzenia roślinnego (tzw. celulozowe) pozyskiwane są z różnych części roślin. Przykładowo włókna bawełny pochodzą z nasion rośliny o tej samej nazwie, włókna lniane wydobywane są z łodygi, a sizal - z liści. Tkaniny wykonane z materiałów roślinnych są produktem ekologicznym i wegańskim.
● włókna naturalne zwierzęce
Włókna pochodzenia zwierzęcego, nazywane też często białkowymi, stanowią najczęściej uwłosienie zwierząt, np. wełna owcza. Jednak nie jest tak w każdym przypadku, np. jedwab produkowany jest przy udziale motyli, jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego.
Jakie właściwości mają włókna naturalne?
Dlaczego warto kupować tkaniny z włókien naturalnych? Zarówno włókna naturalne roślinne, jak i zwierzęce, posiadają szereg cech właściwych jedynie dla surowców pochodzenia organicznego. Są to przede wszystkim zdolność do pochłaniania wilgoci oraz wysoka przepuszczalność powietrza. Takie cechy sprawiają, że tkanina wykonana z włókien naturalnych zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza oraz świetną termoregulację, przez co sprawdzi się ona zarówno w upalne, jak i chłodniejsze dni. Takie właściwości włókien naturalnych, jak delikatna i miękka struktura sprawiają, że tkanina jest przyjemna w dotyku, gwarantując tym samym wysoki komfort noszenia. Naturalny skład to doskonały wybór dla alergików i osób borykających się z problemami skóry - naturalne włókna nie podrażniają skóry i nie uczulają. Dodatkowo, nie powodują efektu elektryzowania się. Włókna naturalne niepozbawione są jednak także wad. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zwykle wymagają one specjalnego traktowania. Choć włókna bawełniane z powodzeniem można prać w pralce, to już włóknom jedwabnym czy wełnianym należy poświęcić więcej troski w procesie czyszczenia. Są też one bardziej wrażliwe na działania szkodników, takich jak mole.
Jakie są włókna naturalne zwierzęce?
Wśród najbardziej popularnych włókien naturalnych zwierzęcych wyróżnia się:
● wełna - jest najpopularniejszym tworzywem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. Ceniona przede wszystkim za niezwykłe walory termoizolacyjne wełna wykorzystywana jest do produkcji wysokiej jakości ciepłych płaszczy i swetrów.
● jedwab - tkaniny wykonane z włókien jedwabiu cieszą się opinią jednych z najbardziej szlachetnych i luksusowych materiałów. A to zasługa niezwykle delikatnej, miękkiej i gładkiej strukturze włókien jedwabiu.
● kaszmir - to najbardziej luksusowa wełna świata. Pozyskiwane z sierści kóz kaszmirskich włókno jest lekkie i kilkukrotnie cieplejsze od wełny owczej, a dodatkowo zachwyca swoją miękkością i delikatnością.
● moher - to włókno otrzymywane z włosia kóz angorskich.
● angora - niezwykle miękki i puszysty rodzaj wełny pozyskiwany z królików angorskich.
● wełna wielbłądzia - włókna wełny wielbłądziej są zbieranie i staranne selekcjonowanie z kłębów włosia, które zostało samoistnie odrzucone przez zwierzęta.
Jakie są włókna naturalne roślinne?
Do naturalnych włókien roślinnych zaliczamy:
● bawełna - włókno bawełny jest najbardziej popularnym naturalnym surowcem tekstylnym wykorzystywanym w produkcji odzieży, a to z uwagi na jej liczne walory i szerokie zastosowanie.
● len - włókna lnu w przeciwieństwie do bawełny cechują się nieco mniejszą elastycznością, jednak minus ten rekompensują jeszcze lepszym stopniem oddychalności. Dzięki swojej higroskopijności i przewiewności tkanina z włókien lnianych doskonale sprawdza się w upalne dni.
● włókno bambusowe - wyroby z włókien bambusowych bardzo dobrze pochłaniają wilgoć, a dodatkowo mają właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne.
Jak odróżnić włókna naturalne od sztucznych?
Niektórzy specjaliści są w stanie rozpoznać rodzaj materiału po jej strukturze lub cechach wizualnych. Jednak najprostszym i najskuteczniejszym sposobem określenia rodzaju włókna jest przeprowadzenie testu spalania. Włókna naturalne i sztuczne różnią się od siebie sposobem spalania. W trakcie przeprowadzenia testu należy uważnie obserwować w jaki sposób włókno się pali oraz jaki wydziela się w trakcie palenia zapach. Włókna naturalne roślinne rozpoznamy po dużym jasnym płomieniu i zapachu przypominającym spalony papier. Z kolei włókna naturalne zwierzęce raczej smażą się, niż spalają, a wydzielający się zapach można porównać do zapachu palonych włosów. Jeśli zaś próbka włókna spala się kopcącym żółtym lub niebieskim płomieniem, tkanina się topi i wydziela się przykry zapach, z pewnością mamy do czynienia z włóknem sztucznym lub syntetycznym, takim jak poliester lub poliamid.
Jakie są naturalne materiały?
Naturalne tkaniny to takie, które w swoim składzie posiadają wyłącznie włókna pochodzenia naturalnego: roślinnego lub zwierzęcego. Należą do nich: bawełna, len, wełna, kaszmir, moher, jedwab.
Gdzie można kupić tkaniny z włókien naturalnych?
Sklep z tkaninami włoskimi Key Fabrics posiada szeroki wybór najwyższej jakości tkanin naturalnego pochodzenia. Wszystkie oferowane przez nas materiały naturalne roślinne pochodzą z ekologicznych upraw, a włókna pochodzenia zwierzęcego wchodzące w skład naszych tkanin pozyskiwane są w sposób w stu procentach etyczny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na najwyższej jakości tkaniny włoskie!
Przeczytaj także: Gramatura materiału. Co oznacza?
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.