Dekatyzacja tkanin – co to jest i kiedy trzeba zastosować?
Dekatyzacja tkanin
Wiele osób lubiących szyć odzież niejednokrotnie spotkała się z sytuacją, kiedy po pierwszym praniu uszyte ubranie okazało się za małe lub w znacznym stopniu zmieniło swój pierwotny kształt. Mimo dokładnego zdejmowania miary. Czemu nieraz tak się dzieje? Przyczyną skurczania odzieży w praniu jest brak poddania tkaniny procesowi dekatyzacji, a z łatwością można przeprowadzić go również samodzielnie w domu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że tkaniny na dłużej zachowają swój pierwotny kształt. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym dokładnie jest dekatyzacja, dlaczego warto ją zrobić i jak wykonać ten proces samodzielnie w domu! Większość tkanin sprzedawanych w sklepach nie jest poddawana wcześniej procesowi dekatyzacji, a jeśli jest, to informacja ta powinna być podana na etykiecie produktu.
Spis treści:
1. Dekatyzacja tkanin - co to jest
2. Dlaczego warto dekatyzować tkaniny
3. Czy dekatyzacja tkanin jest konieczna
5. Jak dekatyzować tkaninę. Poradnik krok po kroku
6. Dekatyzacja w zależności od rodzaju tkaniny
Dekatyzacja tkanin – co to jest?
Dekatyzacja to proces hartowania tkanin (wykurczania tkanin), który zapewni poprawę wytrzymałości tkanin, zwiększy ich sztywność i odporność na zniszczenia. Wbrew skomplikowanie brzmiącej nazwie, dekatyzacja to bardzo prosty proces. Polega on na poddaniu tkaniny naprzemiennie oddziaływaniu gorącej i zimnej wody oraz pary wodnej. Wpływa to na ustabilizowanie rozmiaru włókien, które wykurczają się. Sprawia to, że rozmiar materiału stabilizuje się.
Dlaczego warto przeprowadzić dekatyzację tkanin?
Jak już wyżej zostało wspomniane, proces ten uchroni tkaniny przed kurczeniem się w praniu. Jednak nie jest to jedyna korzyść przeprowadzenia dekatyzacji. Dzięki niemu dowiemy się, czy tkanina farbuje, czy jest elastyczna i czy bardzo się gniecie. Dodatkowo wyeliminujemy wszelkie pozostałości chemikaliów po procesie produkcji tkaniny.
Czy dekatyzacja tkanin jest konieczna?
Proces dekatyzacji konieczny jest zwłaszcza w przypadku tkanin i dzianin, bo w większym stopniu ulegają one kurczeniu się w praniu, pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci. Dekatyzacja jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy sami szyjemy odzież, zwłaszcza bardziej dopasowaną i zależy nam na tym, by nie skurczyła się ona znacznie w praniu.
Jakie tkaniny dekatyzować
Wiele osób zastanawia się, jakie tkaniny trzeba dekatyzować i czy trzeba dekatyzować bawełnę. Odpowiedź jest jasna. Przed szyciem należy dekatyzować tkaniny, które zawierają włókna naturalne i sztuczne. Nie musimy natomiast dekatyzować włókien syntetycznych. Czyli warto dekatyzować bawełnę, len, wiskozę, wełnę, jedwab, bawełnę, wiskozę. Warto również dekatyzować jeans.
Jak dekatyzować tkaniny? Porady krok po kroku
Oto domowe sposoby na dekatyzację tkanin:
- pranie w pralce – pierzemy tkaniny w pralce w najwyższej możliwej (dla danej tkaniny) temperaturze, bez użycia środków do prania.
- pranie ręczne – moczymy tkaninę w gorącej wodzie, następnie po wysuszeniu pracujemy go.
- prasowanie żelazkiem i parą – to dość wygodna, ale czasochłonna metoda, należy bardzo dokładnie prasować, potrzebna będzie również duża ilość pary, aby proces dekatyzacji przebiegł prawidłowo.
Dekatyzacja w zależności od rodzaju tkaniny:
Warto wiedzieć, jak konkretnie powinna przebiegać dekatyzacja tkaniny w zależności od jej rodzaju, aby nie popełnić błędu, który mógłby spowodować zniszczenie tkanin.
- Dekatyzacja bawełny - Bawełnę można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Nie zaszkodzi jej delikatne wirowanie. Po wyschnięciu należy ją wyprasować z dużą ilością pary.
- dekatyzacja lnu – również pierzemy w 60°C, stosujemy delikatne wirowanie i prasujemy z użyciem dużej ilości pary.
- dekatyzacja wiskozy – najpierw moczymy tkaninę wiskozową w zimnej wodzie, a następnie pierzemy w najwyższej temperaturze, w jakiej w przyszłości będziemy prać odzież. Po wyschnięciu tkaniny warto ją wyprasować z użyciem dużej ilości pary.
- dekatyzacja wełny – prasujemy tkaninę wełnianą przez bawełnianą ściereczkę. W procesie prasowania należy użyć dużej ilości pary.
- dekatyzacja jedwabiu – w tym przypadku polecamy skorzystać z prania ręcznego. Prasowanie powinno się odbyć z użyciem bawełnianej szmatki, stosując dużą ilość pary.
- dekatyzacja włókien syntetycznych – włókien tego typu, których nie można prać w pralce (takie jak ortalion, softshell) nie należy dekatyzować. Włókien syntetycznych takich jak poliester czy poliamid nie trzeba dekatyzować, ale można je wyprać ze względów higienicznych.
Przeczytaj również: Jedwab - jak dbać o ten wyjątkowy materiał?
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.