Materiał dzianina powstaje w procesie dziania z jednej lub z wielu nitek przez formowanie i łączenie oczek. Rozróżniamy dzianiny rządkowe – z jednej nitki i kolumienkowe – z wielu nitek. W dzianinie przędza ma duże wrobienie, co nadaje jej bardzo dużą elastyczność, a także rozciągliwość we wszystkich kierunkach. Zasadniczą różnicą między dzianinami i tkaninami jest zastosowanie innej techniki w ich wyrobie, co w konsekwencji, pomimo wykorzystania takiego samego surowca, daje materiał o zupełnie innych właściwościach.
Jakie właściwości ma dzianina?
Głównymi właściwościami dzianin są elastyczność, dopasowywanie się do kształtów sylwetki oraz miękkość chwytu. Dzianiny są przewiewne, zwykle elastyczne i rozciągliwe. Ubrania wykonane z dzianiny są nie tylko wygodne, ale także bardzo efektowne. Nasza wysokogatunkowa dzianina doskonale podkreśla sylwetkę oraz nadaje stylizacji niepowtarzalnego charakteru.
Zapraszamy do zakupu dzianiny na metry w sklepie z tkaninami KEY Fabrics
W naszym sklepie tkanin Key Fabrics wygodnie kupisz dzianinę na metry. Uszyjesz z nich własnoręcznie swój pierwszy golf, bluzkę czy sukienkę. Nasza hurtownia w Warszawie specjalizuje się na włoskich tkaninach najwyżej jakości, dla tego uszyte przez ciebie ubrania będą Ci służyć nie jeden sezon i zapewni najwyższy komfort użytkowania.
Jak powstaje dzianina
Dzianina to wyrób włókienniczy, który powstaje z układu jednej nitki formowanej w tzw. oczka. Łączą się one ze sobą za tworząc rzędy lub kolumny. Dzianina może być produkowana zarówno z włókien naturalnych, jak i sztucznych w maszynach zwanych szydełkarkami lub w osnowarkach. Jest to materiał bardzo elastyczny i rozciągliwy.
Rodzaje dzianin
Podstawowy podział dzianiny pozwala wyodrębnić następujące jej rodzaje:
dzianiny rządkowe:
● dzianina swetrowa;
● dżersej;
● dzianina dresowa;
● dzianina wiskozowa;
● dzianina bawełniana;
dzianiny kolumienkowe:
● trykot;
● tiul;
● welur;
Tkaniny, dzianiny - czym się różnią?
Podstawowa różnica leży w procesie ich powstawania. Tkanina powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, osnowy (nitka podłużna) i wątku (nitka poprzeczna). Osnowa i wątek przeplatają się ze sobą zgodnie z określonym porządkiem, który nazywamy splotem. Dzianina natomiast powstaje z jednej nitki, z której formowane są oczka. Łączą się one ze sobą za pomocą pionowych lub poziomych rzędów. To czy dany materiał powstał w procesie dziania czy tkania, ma istotny wpływ ma jego właściwości. Ubrania wykonane z tkaniny są mniej podatne na odkształcenia podczas noszenia i pielęgnacji, jednak to dzianina jest bardziej elastyczna. Różni je także zastosowanie.
Zastosowanie dzianiny - co z niej szyć?
Właściwości dzianiny pozwalają na jej szerokie zastosowanie w produkcji swetrów, czapek, rękawiczek i szalików. W zależności od rodzaju dzianiny szyje się z niej T-shirty, bluzki, sukienki, leginsy i dresy. Wykorzystywana jest także w przemyśle bieliźnianym - powstają z niej rajstopy, pończochy, skarpety.
Dzianina na metry. Jak szyć dzianinę?
Sam proces produkcji dzianiny przypomina nieco robienie na drutach. Jednak jak szyć dzianinę na zwykłej maszynie? Należy mieć przede wszystkim na uwadze fakt, że dzianina ze względu na swoją elastyczność jest trudnym materiałem do szycia. Wymaga od nas dopasowania właściwego rodzaju igły, regulowania docisku stopki, wyboru odpowiedniego śniegu.
Jeśli szukasz dobrej jakości dzianiny, zapraszamy do skorzystania z oferty sklepu Key Fabrics. W naszym asortymencie dostępna jest dzianina na metry w przeróżnych odsłonach. Polecamy również nasze pozostałe tkaniny na metry.