Jak prać wełnę? Kompleksowy poradnik
Naturalne włoskie tkaniny wełniane mają wiele zalet – są ciepłe, wyróżniają się niezwykłą miękkością, przyjemnie i delikatnie otulają naszą skórę. Nie gryzą i nie podrażniają, w dodatku idealnie sprawdzają się podczas chłodnych dni. Włoskie tkaniny wełniane z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji wysokiej jakości pięknych swetrów, szalów, płaszczy i wielu innych tekstyliów! Do zalet wełnianych ubrań idealnych na porę jesienno-zimową nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak czy ubrania z tkaniny wełnianej mogą być trwałe? Oczywiście, że tak! Należy jednak przestrzegać odpowiednich zasad dotyczących prania i pielęgnacji, aby móc cieszyć się ulubionymi ubraniami w idealnym stanie jak najdłużej. Nie chcesz, aby Twój piękny wełniany sweter się sfilcował i zniszczył podczas prania? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak prać wełnę, aby ubrania z niej wykonane posłużyły przez długie lata!
Spis treści:
1. Różne rodzaje wełny - pranie i pielęgnacja. Jak prać wełnę?
2. Pranie wełny - ogólne wskazówki
3. Jakich środków piorących używać do prania wełny?
4. Jak suszyć wełniane ubrania?
6. Najwyższej jakości włoskie tkaniny wełniane
Różne rodzaje wełny - pranie i pielęgnacja. Jak prać wełnę?
Czy rodzaj wełny ma wpływ na pielęgnację? Wyróżniamy kilka rodzajów wełny. Zobacz, jak prać wełnę w zależności od jej rodzaju:
- wełna owcza – wytwarzana z sierści owiec. Jest doskonałym izolatorem, zapewnia komfort, ciepło. Jednocześnie odparowuje wilgoć, co zapobiega przegrzaniu. Idealna na zimę. Wełna owcza nie przepada za praniem – odzież można wietrzyć, korzystać z parownicy, aby odświeżyć ubranie. Jednak od czasu do czasu trzeba wyprać sweter z owczej wełny – jak zrobić to najlepiej?
Jak prać wełnę owczą: Podczas prania w pralce najlepiej wybrać program do prania wełny. Temperatura powinna wynosić 30 stopni, woda podczas całego prania powinna mieć stałą temperaturę. Obroty w pralce należy ustawić na minimalne oraz zrezygnować z dodatkowego wirowania. Piorąc ręcznie, unikaj skręcania, ściskania, rozciągania, pocierania ubrań wełnianych.
- kaszmir – pozyskiwany z kóz kaszmirskich, hodowanych w Azji Mniejszej na wzgórzystych terenach, gdzie panują duże wahania temperatur. Z tego względu kozy kaszmirskie wykształciły dwie warstwy futra, zewnętrzną, chroniącą przed wilgocią i wewnętrzną, która spełnia zadanie ogrzewania. Wewnętrzna warstwa futra jest wyczesywana i wykorzystywana do produkcji kaszmiru. Materiał ten jest cienki, ale bardzo ciepły, a w dodatku miły w dotyku.
Jak prać kaszmir: Ubrania z kaszmiru należy prać na lewą stronę, najlepiej ręcznie. Temperatura wody powinna być stała, niska, między 20-30 stopni. Staraj się nie wykręcać i nie rozciągać kaszmiru. Nie używaj płynu do zmiękczania tkanin, a jedynie płynu do prania wełny lub delikatnego szamponu dla dzieci. Pranie w pralce to konieczność, jeśli nie masz wyjścia, wybierz delikatny program do prania wełny, odwróć odzież na lewą stronę i umieść ją w worku do prania lub w poszewce, które dodatkowo ochronią odzież wykonaną z kaszmiru.
- alpaka – produkowana z sierści Alpak hodowanych w Ameryce Południowej. Jest hipoalergiczna, miękka, cienka, ale trwała.
Jak prać wełnę z Alpaki: Wyroby z wełny Alpak najbezpieczniej prać ręcznie, w temperaturze do 30 stopni. Używaj wyłącznie płynu do prania wełny, który w swoim składzie nie ma lanoliny. Nie dodawaj do prania wybielacza, płynów do płukania. Pierz poprzez delikatne ugniatanie. Odzież odsącz w ręczniku, susz na leżąco. Nie należy wykręcać, wirować ani suszyć bębnowo odzieży z wełny z alpaki.
- wełna merino – pozyskiwana jest z futra owiec merynosów, jednej z najstarszych ras owiec, których futro uważane jest za najdelikatniejsze na świecie. Wełna merino jest puszysta, miękka, miła w dotyku, przewiewna i nie pochłania zapachów, więc ubrania z niej wykonane nie wymagają częstego prania. Jednak jak prać ją najlepiej, aby odzież nie uległa zniszczeniu?
Jak prać wełnę merino: wybierz program do prania ręcznego lub prania wełny. Temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni. Zrezygnuj z wirowania. Pierz w płynie do prania wełny. Nie używaj wybielaczy i płynów do płukania. Piorąc ręcznie, nie trzeba prać na lewą stronę i wcześniej namaczać odzieży. Pierzemy w letniej wodzie. Podczas prania delikatnie naciskać – nie naciągać, nie ugniatać. Płukać w wodzie o takiej samej temperaturze. Nie wykręcać, nie odwirowywać. Należy suszyć na płasko.
- angora – pozyskiwana z futra długowłosych królików angorskich. Aksamitna, delikatna. Często dodawana jako domieszka do owczej wełny.
Jak prać angorę: odzież wykonana z wełny angory wymaga delikatnego traktowania podobnie jak ta wykonana z kaszmiru. Najlepiej prać w pralni chemicznej, na sucho. Jeśli producent dopuszcza pranie, polecamy prać ręcznie, w niskiej temperaturze od 25-30 stopni. Używaj bardzo małej ilości detergentów (płynu do prania wełny lub delikatnego szamponu), ponieważ trudno je zmyć z angory.
- moher – wełna pochodząca od kóz angorskich hodowanych w Afryce Południowej, Stanach Zjednoczonych i Turcji. Wełna wyróżnia się jedwabistą miękkością i delikatnym połyskiem. Używana do produkcji płaszczy, swetrów, czapek.
Jak prać moher: Nie nadaje się do prania chemicznego. Odzież z wełny moher najlepiej prać ręcznie – w niskiej temperaturze, maksymalnie przez 15 minut. Używaj płynu do prania wełny, unikaj innych detergentów, też płynów do płukania. Nie używaj proszku do prania. Jeśli nie masz płynu do prania wełny, możesz użyć delikatnego szamponu dziecięcego do włosów. Spłucz wodą o tej samej temperaturze, delikatnie wyciśnij. Podczas prania staraj się nie pocierać i nie wykręcać tkaniny. Moher może mechacić się bardziej niż inne rodzaje wełny. Należy go regularnie oczyszczać z tzw. „kuleczek”.
- wełna wielbłądzia – tworzona z wielbłądziej sierści, wykazuje dużą trwałość, ma właściwości termoregulacyjne (ogrzewa w chłodne dni i chroni przed upałem). Wyróżnia się modnym kolorem – odcieniem camelu, beżu, brązu. Wykorzystywana do produkcji płaszczów, szalików, swetrów.
Jak prać wełnę wielbłądzią: Pierz w temperaturze poniżej 30 stopni, detergentów (płynu do prania wełny) używaj w minimalnej ilości. Zamiennie można używać delikatnego szamponu dla dzieci. Podobnie jak pozostałych rodzajów wełny, nie zaleca się wykręcania, rozciągania, skręcania.
Pranie wełny – ogólne wskazówki
Wiele osób zastanawia się, jak prać wełnę. Oczywiście zalecane jest oddawanie odzieży wełnianej do pralni chemicznej, ale co w sytuacji, kiedy nie mamy takiej możliwości? Zarówno pranie ręcznej, jak i pranie w pralce nie zniszczy wełny, jeśli będziemy stosować się do poniższych ogólnych zasad:
- stała temperatura prania poniżej 30 stopni;
- odzież należy prać na lewą stronę;
- nie można wykręcać, rozciągać;
- nie można wirować;
- nie dodawać płynów zmiękczających;- nie stosować wybielacza;
- stosować małą ilość płynu do prania wełny, detergent dobrze rozpuścić wcześniej w wodzie;
Jakich środków piorących używać do prania wełny?
W czym prać wełnę? Najlepiej wybrać płyn do prania wełny. Dlaczego? Ze względu na ich neutralne pH, brak niszczących enzymów oraz możliwość działania w niskich temperaturach. Można używać również delikatnych szamponów dziecięcych. Należy pamiętać, by do prania wełny nie używać dużej ilości środków piorących – ich niewielką ilość należy całkowicie rozpuścić w wodzie wcześniej, zanim włoży się do niej wełnianą odzież. Nie wolno używać wybielaczy, proszków do tkanin kolorowych i płynów do płukania, ponieważ zawierają one sodę, która wpływa pękanie wełny. Natomiast płyn do płukania spowoduje, że odzież stanie się obwisła.
Jak suszyć wełniane ubrania?
Wełnianych ubrań nie wolno odwirowywać, suszyć w suszarce do prania, wykręcać. Najlepiej położyć wełnianą odzież płasko, na rozłożonym ręczniku. Suszenie w innej pozycji mogłoby spowodować rozciągnięcie odzieży.
Jak prasować wełnę?
Po wypraniu i wyschnięciu wełnianej odzieży należy również ją wyprasować. W jaki sposób? Jak prasować wełnę, żeby jej nie zniszczyć? Najlepszym wyborem będzie żelazko z regulowaną temperaturą, generatorem pary i programem do prasowania wełny. Musimy pamiętać, że wełna nie lubi wysokich temperatur – najlepiej do 150 stopni. Odzież wełnianą należy prasować na lewą stronę, a dla lepszej ochrony podczas prasowania położyć na nią lnianą ściereczkę.
Najwyżej jakości włoskie tkaniny wełniane
Odpowiedni sposób prania wełny jest ważny, jednak duże znaczenie ma wybór odzieży z tkanin najwyższej jakości. Takie tkaniny wełniane wysokiej jakości będą trwalsze. Osobom szyjącym ubrania polecamy wybrać doskonałą włoską tkaninę wełnianą dostępną w sklepie internetowym Key Fabrics! Wysoka jakość tkanin sprawia, że odzież wykonana z ich pomocą będzie trwalsza i posłuży przez więcej lat! Sprawdź ofertę Key FABRCIS. Przeczytaj również: Jak uszyć sukienkę?
Na podstawie 0opinii naszych klientów
Twoja opinia może być pierwsza.