Rodzaje tkanin – podział, praktyczne wskazówki

Rodzaje tkanin – przewodnik po materiałach

Jedwab czy satyna? Jaka jest różnica między wełną a bawełną? Czy dzianina to to samo co tkanina? Świat tekstyliów to swoisty mikrokosmos, który dla osób dopiero stawiających swe pierwsze kroki w tej branży, może być sporym wyzwaniem. Włókiennictwo i przemysł modowy przytłaczają nas ogromem informacji o rodzajach, gramaturach i właściwościach tkanin. Bez wcześniejszego przygotowania łatwo się w tym wszystkim pogubić, jednak by być świadomym konsumentem, warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę o tkaninach. Jeśli chcesz zacząć szyć, ale nie wiesz jakiego materiału użyć albo zastanawiasz się, czy rodzaj splotu ma znaczenie – ten artykuł jest dla ciebie.

Spis treści:

1. Dzianina czy tkanina? Różnice

2. Podział tkanin ze względu na ich pochodzenie

3. Rodzaje splotów tkanin

 

Dzianina czy tkanina?

Potocznie słów dzianina i tkanina często używamy naprzemiennie, jednak w świecie krawieckim takie rozróżnienie to podstawowy podział tekstyliów, wynikający ze sposobu pozyskiwania materiału:

  • Tkanina powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, osnowy (nitka podłużna) i wątku (nitka poprzeczna). Osnowa i wątek przeplatają się ze sobą zgodnie z określonym porządkiem, który nazywamy splotem. Ubrania wykonane z tkaniny są mniej podatne na odkształcenia podczas noszenia i pielęgnacji. To na przykład dżinsowe spodnie, bawełniane T-shirty, wełniane płaszcze.
  • Dzianina powstaje z jednej nitki, z której formowane są oczka. Łączą się one ze sobą za pomocą pionowych lub poziomych rzędów. Proces powstawania dzianiny przypomina szydełkowanie czy też robienie na drutach. Z dzianiny powstają więc ciepłe i przytulne elementy garderoby, takie jak swetry, czapki, szaliki.

Jak łatwo się domyślić tkanina powstaje w procesie tkania, z kolei dzianina – dziania. Jednak tak jak dżinsy wykonane będą zawsze z tkaniny, a ciepłe swetry zazwyczaj z dzianiny, tak w przypadku pozostałych elementów garderoby obowiązuje większa dowolność. Poniżej przyjrzymy się lepiej poszczególnym rodzajom tkanin.

 

Podział tkanin ze względu na ich pochodzenie (obowiązuje także w przypadku dzianin):

  • Tkaniny naturalne. Ten rodzaj tkaniny powstaje z materiałów występujących w przyrodzie bez poddawania ich obróbkom chemicznym. Są ekologiczne i hipoalergiczne, a do ich największych zalet zaliczamy dużą higroskopijność, właściwości termoizolacyjne, przewiewność oraz trwałość. Rodzaje tkaniny naturalnej:
    • Pochodzenia zwierzęcego. Do tej grupy tkanin należą m.in. pozyskiwany z kokonu jedwabnika morwowego jedwab oraz wszystkie rodzaje wełny: owczą, alpakę, angorę, moher, kaszmir
    • Pochodzenia roślinnego. Pozyskiwane są z różnych części roślin. W tej grupie sklasyfikujemy len oraz pozyskiwaną z nasion bawełnicy bawełnę.
  • Tkaniny sztuczne. One również wytwarzane są z surowców naturalnie występujących w przyrodzie, np. z celulozy, jednak poddawane są dodatkowej obróbce chemicznej. Ten rodzaj tkaniny obejmuje wiskozę , modal, cupro, acetat, lyocell.
  • Tkaniny syntetyczne. Produkowane są z polimerów niewystępujących w przyrodzie. Utarło się przekonanie, że ten rodzaj tkaniny jest czymś gorszym niż naturalne włókna. Nic bardziej mylnego – włókna syntetyczne, takie jak poliester, poliamid, elastan czy akryl posiadają szereg zalet, których często brak naturalnym tkaninom, np. są bardziej odporne na uszkodzenia i łatwiejsze w pielęgnacji.

Rodzaje splotów tkanin:

Splot tkacki, czyli sposób, w jaki nici przeplatają się ze sobą, tworząc strukturę tkaniny. Odpowiednio dobrany rodzaj splotu pozwala na rozszerzenie funkcjonalności tkaniny. W przemyśle tekstylnym wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje splotów tkanin:

  • Splot płócienny - odpowiada za gładką powierzchnię, sztywność i wytrzymałość tkaniny, przez co nadaje się do produkcji obrusów czy pościeli. Przykładowe tkaniny o tym splocie to popelina, muślin, flanela, batyst, szyfon.
  • Splot skośny - ten rodzaj splotu charakteryzuje się skośnym ułożeniem nitek i nadaje tkaninie miękkość. Materiał o splocie skośnym to na przykład tweed i dżins, a najpopularniejszym skośnym splotem jest jodełka.
  • Splot atłasowy - tkaniny o tym splocie, takie jak atłas i satyna, są bardzo miękkie, gładkie i błyszczące z jednej strony.

 

Rodzaje splotów tkanin wpływają na ich wygląd i właściwości (takie jak elastyczność, miękkość, oporność na zabrudzenia), a mieszanie różnych rodzajów splotów daje nieskończony szereg możliwości.

Zarówno pochodzenie materiałów, jak i rodzaje splotów tkanin, decydują o tym, czy ubranie będzie się dobrze nosić, wyglądać i spełniać swą funkcję. Podstawowa znajomość włókiennictwa pozwoli ci dobrać najlepsze rodzaje tkaniny na każdą okazję.

Ofertę sklepu Key Fabrics komponujemy, korzystając z najwyższej jakości włoskich tkanin o różnych splotach, począwszy od jedwabiu czy kaszmiru, a skończywszy na nowoczesnych półsyntetykach, które prezentują się świetnie i są łatwe w pielęgnacji.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii