Tkaniny o bardzo rozbudowanych wzorach, jedno- lub wielobarwnych, które wykonuje się na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda. Wykonuje się je jako: pojedyncze - jedna osnowa i jeden wątek lub jako wielowarstwowe – tkaniny tworzone na wielu osnowach przy użyciu wielu wątków.
Tkanina żakardowa wyróżnia się niezwykle eleganckim wyglądem. Posiada dokładny rysunek, często lekko połyskujący lub matowy. Jest materiałem spoistym, trwałym, odpornym na zmienne temperatury. Żakard nie gniecie się, nie jest wymagający jeśli chodzi o pielęgnację. Jest to tkanina nieco sztywniejsza, podatna na układanie, mięsista. Do produkcji tkanin żakardowych wykorzystuje się różne włókna naturalne (np. bawełnę, jedwab, len) lub sztuczne albo łączy się je, uzyskując wyjątkowo mocny materiał.
Co można uszyć z tkaniny żakardowej?
- eleganckie suknie i sukienki
- płaszcze, kurtki, garnitury, marynarki,żakiety, kamizelki
- spodnie,spodenki
- spódnice
- domowe dekoracje,np. ozdobne poszewki na poduszki, obrusy, pościele, zasłony.
Materiały żakardowe i ich historia
Wszystko zaczęło się od Joseph-Marie Jacquarda z Lyonu. Młody tkacz odziedziczył po śmierci rodziców zakład tkacki i stanął przed koniecznością opanowania sztuki ciągnięcia nitek wzorcowych. Jako że była to praca mozolna, około 1805 roku Jacquarda skonstruował urządzenie zwane „Maszyną Żakarda”, które na zawsze zrewolucjonizowało tekstylne wzornictwo, mechanizując procesy produkcyjne.
Materiały żakardowe - wyjątkowe wzory i niezwykłe właściwości
Istotę tkaniny żakardowej stanowi kunsztowny ozdobny wzór. Maszyna żakarda powstała bowiem z myślą o usprawnieniu procesu tkania wielobarwnych i wzorzystych materiałów. Jej skomplikowany mechanizm umożliwia uzyskanie niemalże każdego wzoru i motywu. Najczęściej pożądany wzór otrzymywany jest poprzez wyodrębnienie go innym kolorem, jednak możliwe jest także stworzenie tkaniny żakardowej jednobarwnej, a powstały na tkaninie kompleksowy wzór jest wynikiem zmiennego układu nitek. Zastosowanie różnego rodzaju technik tkackich dodatkowo poszerza repertuar kunsztownych zdobień na tkaninie żakardowej.
Tkany na specjalnych krosnach żakard to tkanina bardzo wytrzymała - sam materiał jest solidny i odporny na zagniecenia, a stanowiące jego integralną część zdobienie nie wyciera się w trakcie użytkowania.
Tkanina żakardowa na metry w sklepie Key Fabrics
Marzą Ci się gustowne żakardowe zasłony, które uzupełnią wygląd Twojego wnętrza? A może masz inny pomysł na zastosowanie tej niezwykle wytrzymałej tkaniny? Zapoznaj się z naszą ofertą tkaniny żakardowej na metry w naszym sklepie online oraz w sklepie stacjonarnym w Warszawie. U nas kupisz najwyższej jakości żakard na metry w konkurencyjnych cenach. Zapewniamy, że każdy projekt krawiecki zrealizowany z wykorzystaniem naszego włoskiego żakardu będzie niezwykle efektowny.
Tkanina żakardowa - wskazówki dotyczące pielęgnacji
Jeśli chodzi o pielęgnację, żakard nie należy do wymagających tkanin. Jeśli jednak zależy nam na tym, by tkanina żakardowa jak najdłużej cieszyła oko nienagannym wyglądem, należy poświęcić jej choć odrobinę uwagi i pamiętać o podstawowych zasadach dbania o żakard: Bezpośrednia długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może powodować blaknięcie materiału, dlatego staraj się nie suszyć żakardu w pełnym słońcu. Mniejsze plamy staraj się usunąć zimną wodą i delikatnym detergentem. W przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej pralni chemicznej. Materiał żakardowy jest wrażliwy na temperaturę. Prasuj go na lewą stronę nastawiając żelazko na niską temperaturę. Podobnie, jeśli zdecydujesz się na samodzielne pranie żakardu, wybierz program o jak najniższej temperaturze przeznaczony do delikatnych tkanin.
Szerokie zastosowanie żakardu
Jako kunsztowna a zarazem bardzo wytrzymała na mechaniczne uszkodzenia tkanina, żakard znalazł zastosowanie nie tylko w produkcji wszelkich artykułów tekstylnych (żakiety, marynarki, spódnice), ale także w aranżacji wnętrz. Dekoracyjne zasłony, obrusy i narzuty na łóżka to tylko namiastka możliwych zastosowań. Żakard doskonale sprawdza się także jako tkanina obiciowa mebli, np. krzeseł.
Polecamy nasze pozostałe tkaniny na metry!